Horgászvizsga

Békés Megyei Állami Horgászverseny Bizottság Orosháza és Térsége Vizsgabizottság

Elnök: Doktor Imre +36 30 288 – 9617
Tagok: Pelle Zsolt    +36 (30) 205 – 5906
            Jónás István +36 (20) 388 – 4125
Információ: Doktor Imre

A vizsgáztatás érkezési sorrendben történik, vizsganaponként 16 órától

Helyszín: 5900 Orosháza, Pacsirta u. 8. (Pártok háza)

Vizsgadíj új belépőknek:
– felnőtt 3500 Ft/fő
– 10-15 éves gyerek 1000 Ft/fő

Vizsganapok 2018-ban:

január –
február 5, 19,
március 12, 19,
április 9, 23,
május 14, 28,
június 04,
július 02,
augusztus 06,
szeptember 03,
október 08,
november 05,
december –

Vizsgadíj új belépőknek:         18 év felettieknek 3500 Ft/fő

18 év alattiaknak 1000 Ft/fő

Vizsgák kezdete:                        16:00 óra

Helyszín:                                      5900 Orosháza, Pacsirta u. 8.(Pártok háza)

Vizsgabizottság:

Elnök:                                            Doktor Imre + 36 (30) 288-9617

Tagok:                                            Pelle Zsolt + 36 (30) 205-5906

Jónás István +36( 20 )388-4125

A horgászvizsga kötelezettsége már a jelenlegi hatályos halászati és horgászati törvény előtt is fennállt, mivel az előző törvényerejű rendelet is előírta. Az 1992-es évet megelőzően a horgászvizsga anyaga a MOHOSZ szakértői által került összeállításra és valamennyi horgászegyesület vizsgáztatta a nála jelentkező leendő horgászokat. A sikeres vizsgát az egyesületi tagsági igazolványokba igazolták a “Horgászati alapismeretekből beszámolt” szövegű bejegyzéssel.
Az 1992-es évtől a horgászegyesületek, vizsgabizottságok által vizsgáztatott kezdő horgászok már állami vizsgabizonyítványt kaptak, ekkor még minden egyesület működtethetett vizsgabizottságot.
Az 1997. évi XLI. törvény végrehajtási rendelete szerint állami horgászvizsgát a halászati hatóság által – az illetékességi területén – kijelölt szervezetnél, vizsgabizottságnál lehet tenni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a megyei halászati felügyelő kijelöli a vizsgáztatásra jogosult egyesületeket, szervezeteket, vagy központilag szervezett különböző székhelyű vizsgabizottságot, amelynek munkáját közvetlenül a halászati hatóság irányítja.

A horgászvizsgán a következő ismeretekről kell számot adni:
  • – a halászati, horgászati jogszabályokról, az Országos Horgászrend szabályairól
  • – a méretkorlátozással, a tilalmi időszakkal védett és a természetvédelmi oltalom alá tartozó halfajok meghatározásáról, főbb biológiai jellemzőiről, tilalmi időkről és méretkorlátozásokról,
  • – az alapvető horgászmódszerekről,
  • – a zsákmánnyal való kíméletes bánásmódról,
  • – a vízparti és a csónakból történő horgászat legfontosabb biztonsági szabályairól,
  • – a halászati őrzés ismereteiről,
  • – a horgászattal kapcsolatos legfontosabb természet- és környezetvédelmi szabályokról,
  • – az egyesületi tagságból eredő jogokról és kötelezettségekről.

Ajánlott irodalom:
  • Láda Gáspár, Zellei Ágnes, Kovács Norbert – Amit a horgásznak tudnia kell – Horgászati alapismeretek kezdő horgászok részére (MOHOSZ, 2011.)
  • Pintér Károly – Horgászati alapismeretek (Agroinform Kiadó, 2005)
  • Harka Ákos, Sallai Zoltán – Magyarország halfaunája (Nimfea Természetvédelmi Egyesület, Szarvas, 2004)
  • Pintér Károly – Magyarország halai (Akadémia Kiadó, 2002)