Horgászvizsga

Békés Megyei Állami Horgászverseny Bizottság Orosháza és Térsége Vizsgabizottság

Elnök: Doktor Imre +36 30 288 – 9617
Tagok: Pelle Zsolt    +36 (30) 205 – 5906
            Jónás István +36 (20) 388 – 4125
Információ: Doktor Imre

A vizsgáztatás érkezési sorrendben történik, vizsganaponként 16 órától

Helyszín: 5900 Orosháza, Pacsirta u. 8. (Pártok háza)

Vizsgadíj új belépőknek:
– felnőtt 3500 Ft/fő
– 10-15 éves gyerek 1000 Ft/fő

Vizsganapok 2017-ben:

február 6., 13., március 6., 20., április 4., április 10., 24., május 8., 22., június 12., július 3., augusztus 14., szeptember 4., október 2., november 6., december 4.

Vizsgadíj új belépőknek:         18 év felettieknek 3500 Ft/fő

18 év alattiaknak 1000 Ft/fő

Vizsgák kezdete:                        16:00 óra

Helyszín:                                      5900 Orosháza, Pacsirta u. 8.(Pártok háza)

Vizsgabizottság:

Elnök:                                            Doktor Imre + 36 (30) 288-9617

Tagok:                                            Pelle Zsolt + 36 (30) 205-5906

Jónás István +36( 20 )388-4125

A horgászvizsga kötelezettsége már a jelenlegi hatályos halászati és horgászati törvény előtt is fennállt, mivel az előző törvényerejű rendelet is előírta. Az 1992-es évet megelőzően a horgászvizsga anyaga a MOHOSZ szakértői által került összeállításra és valamennyi horgászegyesület vizsgáztatta a nála jelentkező leendő horgászokat. A sikeres vizsgát az egyesületi tagsági igazolványokba igazolták a “Horgászati alapismeretekből beszámolt” szövegű bejegyzéssel.
Az 1992-es évtől a horgászegyesületek, vizsgabizottságok által vizsgáztatott kezdő horgászok már állami vizsgabizonyítványt kaptak, ekkor még minden egyesület működtethetett vizsgabizottságot.
Az 1997. évi XLI. törvény végrehajtási rendelete szerint állami horgászvizsgát a halászati hatóság által – az illetékességi területén – kijelölt szervezetnél, vizsgabizottságnál lehet tenni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a megyei halászati felügyelő kijelöli a vizsgáztatásra jogosult egyesületeket, szervezeteket, vagy központilag szervezett különböző székhelyű vizsgabizottságot, amelynek munkáját közvetlenül a halászati hatóság irányítja.

A horgászvizsgán a következő ismeretekről kell számot adni:
  • – a halászati, horgászati jogszabályokról, az Országos Horgászrend szabályairól
  • – a méretkorlátozással, a tilalmi időszakkal védett és a természetvédelmi oltalom alá tartozó halfajok meghatározásáról, főbb biológiai jellemzőiről, tilalmi időkről és méretkorlátozásokról,
  • – az alapvető horgászmódszerekről,
  • – a zsákmánnyal való kíméletes bánásmódról,
  • – a vízparti és a csónakból történő horgászat legfontosabb biztonsági szabályairól,
  • – a halászati őrzés ismereteiről,
  • – a horgászattal kapcsolatos legfontosabb természet- és környezetvédelmi szabályokról,
  • – az egyesületi tagságból eredő jogokról és kötelezettségekről.

Ajánlott irodalom:
  • Láda Gáspár, Zellei Ágnes, Kovács Norbert – Amit a horgásznak tudnia kell – Horgászati alapismeretek kezdő horgászok részére (MOHOSZ, 2011.)
  • Pintér Károly – Horgászati alapismeretek (Agroinform Kiadó, 2005)
  • Harka Ákos, Sallai Zoltán – Magyarország halfaunája (Nimfea Természetvédelmi Egyesület, Szarvas, 2004)
  • Pintér Károly – Magyarország halai (Akadémia Kiadó, 2002)