Horgászvizsga

Megkezdődött a horgászvizsgáztatás!

Az OROSHÁZA ÉS TÉRSÉGE VIZSGABIZOTTSÁG megkezdte a horgászvizsgáztatást.

Kinizsi Horgász Egyesület – Orosháza

Vizsga helye: 5900 Orosháza, Pacsirta utca 8.

Vizsgabiztosok: Elnök: Doktor Imre +36 (30) 288-9617,

Tagok: Pelle Zsolt +36 (30)205-5906,  Jónás István +36 (20) 388-4125

Információ: a fenti telefonszámon

Vizsga kezdete: 16:00 A vizsgáztatás érkezési sorrendben történik. A vizsgabiztosok a
meghirdetett vizsgaidőpontok alkalmával kérik a pontos érkezést.

Vizsgaidőpontok (2019):

március 04, 25,
április 01,15,
május 06, 27,
június 03,
július 08,
augusztus 05,
szeptember 09,
október 07,
november 11

A horgászvizsga kötelezettsége már a jelenlegi hatályos halászati és horgászati törvény előtt is fennállt, mivel az előző törvényerejű rendelet is előírta. Az 1992-es évet megelőzően a horgászvizsga anyaga a MOHOSZ szakértői által került összeállításra és valamennyi horgászegyesület vizsgáztatta a nála jelentkező leendő horgászokat. A sikeres vizsgát az egyesületi tagsági igazolványokba igazolták a “Horgászati alapismeretekből beszámolt” szövegű bejegyzéssel.
Az 1992-es évtől a horgászegyesületek, vizsgabizottságok által vizsgáztatott kezdő horgászok már állami vizsgabizonyítványt kaptak, ekkor még minden egyesület működtethetett vizsgabizottságot.
Az 1997. évi XLI. törvény végrehajtási rendelete szerint állami horgászvizsgát a halászati hatóság által – az illetékességi területén – kijelölt szervezetnél, vizsgabizottságnál lehet tenni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a megyei halászati felügyelő kijelöli a vizsgáztatásra jogosult egyesületeket, szervezeteket, vagy központilag szervezett különböző székhelyű vizsgabizottságot, amelynek munkáját közvetlenül a halászati hatóság irányítja.

A horgászvizsgán a következő ismeretekről kell számot adni:
  • – a halászati, horgászati jogszabályokról, az Országos Horgászrend szabályairól
  • – a méretkorlátozással, a tilalmi időszakkal védett és a természetvédelmi oltalom alá tartozó halfajok meghatározásáról, főbb biológiai jellemzőiről, tilalmi időkről és méretkorlátozásokról,
  • – az alapvető horgászmódszerekről,
  • – a zsákmánnyal való kíméletes bánásmódról,
  • – a vízparti és a csónakból történő horgászat legfontosabb biztonsági szabályairól,
  • – a halászati őrzés ismereteiről,
  • – a horgászattal kapcsolatos legfontosabb természet- és környezetvédelmi szabályokról,
  • – az egyesületi tagságból eredő jogokról és kötelezettségekről.

Ajánlott irodalom:
  • Láda Gáspár, Zellei Ágnes, Kovács Norbert – Amit a horgásznak tudnia kell – Horgászati alapismeretek kezdő horgászok részére (MOHOSZ, 2011.)
  • Pintér Károly – Horgászati alapismeretek (Agroinform Kiadó, 2005)
  • Harka Ákos, Sallai Zoltán – Magyarország halfaunája (Nimfea Természetvédelmi Egyesület, Szarvas, 2004)
  • Pintér Károly – Magyarország halai (Akadémia Kiadó, 2002)